Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy

Byliście kiedyś w Górzycy lub okolicy? Wiecie, że można tu ciekawie spędzić czas obserwując przyrodę?

Górzyca leży na skraju doliny Odry (Lubuski Przełom Odry) i pradoliny, w której Warta uchodzi do Odry (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka). W niedalekiej okolicy są mokradła zamieszkane i odwiedzane przez tysiące ptaków, są pola i łąki żywiące jesienią i zimą wielkie stada żurawi i gęsi, są też nasłonecznione, ciepłe zbocza porośnięte rzadko spotykaną roślinnością. Są tu majestatyczne stare drzewa i piękne widoki rozpościerające się z wysoczyzny w ogrom doliny. Stąd liczne formy ochrony przyrody i działania lokalnych instytucji oraz organizacji przyrodniczych.

Poznaj to miejsce bliżej! Zapraszamy Ciebie na Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy!

Chcemy, by Festiwal był wydarzeniem, na którym każdy miłośnik przyrody znajdzie dla siebie coś interesującego.

W pierwszych dniach będziemy wędrowali po szkołach, przedszkolach i innych placówkach z warsztatami edukacyjnymi „Czytamy o przyrodzie”. Na zajęciach zajrzymy do książek przyrodniczych, przeczytamy ich fragmenty, dopowiemy do nich i pokażemy coś od siebie, porozmawiamy o nich z uczestnikami. Na koniec wspólnie wykonamy przyrodnicze zakładki do książek. Zakupione zestawy książek, które przedstawimy podczas zajęć przekażemy odwiedzanym placówkom. Tak chcemy krzewić czytanie o przyrodzie i chęć zgłębiania jej tajemnic.

Ostatni dzień Festiwalu – 18.09.2021 r., w górzyckim parku przy ulicy Ogrodowej, będzie wydarzeniem otwartym.

Zaczynamy o godzinie 11:00. Najpierw wszystkie chętne dzieci wezmą udział w warsztatach „Czytamy o przyrodzie” (można o nich przeczytać powyżej). Gwarantujemy, że będzie ciekawie i kreatywnie 🙂

O godzinie 13:00 będzie można spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Wysłuchamy rozmowy z przyrodnikami piszącymi o przyrodzie i żyjącymi nią na co dzień. Po rozmowie na scenie będzie czas na indywidualne rozmowy oraz podpisy książek zaproszonych autorów. ( o zaproszonych autorach czytaj więcej poniżej)

Po godzinie 14:00 zapraszamy na gry, zabawy i konkursy o tematyce przyrodniczej. Do wygrania atrakcyjne upominki!

W międzyczasie zapraszamy do odwiedzania stoisk zaproszonych instytucji, organizacji przyrodniczych oraz twórców rękodzieła. Będzie można zakupić bądź otrzymać liczne publikacje oraz produkty.

Zakończenie wydarzenia planujemy na godzinę 16:00.

Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy jest częścią projektu „Przyroda na zboczu doliny”, który nasza Fundacja realizuje wspólnie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników – Muzeum Łąki w Owczarach. Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Kogo zaprosiliśmy? Wspaniałych autorów, oddanych swej pasji przyrodników, ciekawe osobowości.

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – autor wielu artykułów naukowych i popularnych dotyczących ptaków, a także książek – opublikował m.in. Rozum z ptakami odlatuje, Wino i ptaki, Ptaki krajobrazu rolniczego, a w tym roku Ornitologia terapeutyczna. Popularyzator ptakoterapii. Ptaki obserwuje od ponad 40 lat. Entuzjasta win środkowej Europy, serów, tradycyjnego pasterstwa i chorału gregoriańskiego.

Adam Zbyryt – biolog, ornitolog, popularyzator nauki. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. Autor dwóch książek przyrodniczych: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszańcach niezwykłego lasu” (Wydawnictwo Paśny Buriat, 2020) i „Krajobraz strachu. Jak stres i strachu kształtują życie zwierząt” (Wydawnictwo Marginesy, 2021). W każdy poniedziałek opowiada o przyrodzie w Radiu 357.

Piotr Chara – prezes Fundacji Zielonej Doliny Odry i Warty. Autor nowatorskich rozwiązań z zakresu czynnej ochrony przyrody, m.in. „Wysp Życia“, gdzie notowany jest niespotykanie wysoki sukces rozrodczy ginących gatunków ornitofauny. Współpracując z lokalnymi instytucjami badawczymi dokumentuje życie wszystkich europejskich gatunków rybitw. Autor wykładów o tematyce ich biologii, zagrożeń i metod ochrony. Laureat m.in.: Bird Photographer of the Year 2017 w Londynie, Festival de L‘Oiseau 2016 w Paryżu. Uczestnik projektów fotograficznych: „Nikon Extremalnie”, „Szeroki Kadr”, „n’Ikony Fotografii”, „Nikon Face“. Wykładowca Akademii Nikona. Autor kilkunastu publikacji książkowych, min. nagrodzonej nagrodą główną na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie: „Kostrzyn Nad Odrą – bastion historii i przyrody”. Bohater wywiadów, artykułów, podcastów, materiałów filmowych. W uznaniu społecznej działalności odznaczony, m. in.: w 2010 roku przez Zarząd Główny PTTK, w 2019 roku tytułem „Ekologiczna osobowość Roku”, nadanym przez Klub Przyrodników, w 2019 roku honorową odznaką „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego”, nadaną przez Sejmik Województwa Lubuskiego.