Byliście kiedyś w Górzycy lub okolicy? Wiecie, że można tu ciekawie spędzić czas obserwując przyrodę?
Poznaj to miejsce bliżej! Zapraszamy Ciebie na Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy!
![](http://dziupla.org/wp-content/uploads/2024/07/FPST-plakat-724x1024.png)
Chcemy, by Festiwal był wydarzeniem, na którym każdy miłośnik przyrody znajdzie dla siebie coś interesującego.
Rozpoczynamy piknikiem przyrodniczym „Festyn Drzewa” – 29.08.2024 r. o 16:00 w słubickim parku na Placu Wolności.
30.08.2024 r. o 16:00 „Festyn Drzewa” w Golicach.
31.08.2024 r. będzie miał miejsce finał imprezy w parku przy ulicy Ogrodowej w Górzycy.
Finał Festiwalu będzie okazją do spotkania autorów piszących o przyrodzie. W tym roku gośćmi będą: Jacek Karczewski, Agnieszka Ciszewska, Anna Aniśko oraz Kamil Witkoś – Gnach.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczce ornitologicznej z Jackiem Karczewskim. Będą również warsztaty rękodzieła i rysunku. Swoją wiedzę będzie można sprawdzić (i pogłębić) na stoiskach edukacyjnych Parku Narodowego „Ujście Warty”, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Nadleśnictwa Ośno Lubuskie oraz naszej Fundacji.
Będą również stoiska z rękodziełem i stoisko gastronomiczne.
W trakcie będzie można odwiedzić miniFestiwal Książki Przyrodniczej – pod drzewami, na trawie będą czekały koce, kosze z książkami i poczęstunek. Każdy będzie mógł się tam zrelaksować i przejrzeć książki o tematyce przyrodniczej, dla różnych grup wiekowych.
Oto szczegółowy program finału (31.08.2024 r.):
9:00 spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim (start w górzyckim parku) – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY na adres biuro@dziupla.org
11:00 oficjalne rozpoczęcie (scena)
11:15 warsztaty „Wieszaki drewniaki” prowadzone przez ŚDS i Świetlicę Kontrasty z Górzycy
11:45 rozmowa z Agnieszką Ciszewską i Jackiem Karczewskim (scena)
12:30 warsztaty „Gliniany zielnik” prowadzone przez Pracownię JaWa Łośno
13:00 rozmowa z Anną Aniśko (scena)
13:45 warsztaty rysunku na papierze czerpanym z Agnieszką Ciszewską
14:30 rozmowa z Kamilem Witkoś – Gnachem
Jacek Karczewski – przyrodnik i uparty popularyzator Przyrody. Ma odlot na punkcie ptaków. „Zobacz ptaka”, to jego ostatnia książka, przed nią były „Noc Sów” i „Jej Wysokość Gęś”. Jego artykuły pojawiają się w różnych mediach, można go też usłyszeć w radio lub zobaczyć w TV. Związany ze stowarzyszeniem Jestem na pTAK!, którego był współzałożycielem i wieloletnim prezesem. Pomysłodawca wielu realizowanych tam, nowatorskich projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, współproducent i scenarzysta kilku filmów i seriali przyrodniczych. Współpracuje również z organizacjami z poza Polski.
Agnieszka Ciszewska – Jak powstają moje obrazy? Zwłaszcza te z ptakami? Kiedy siadam w pracowni wyobrażam sobie, co czują, o czym myślą i p czym rozmawiają ze sobą. Z każdym pociągnięciem pędzla mam wrażenie, że je słyszę tuz obok siebie. No bo przecież ptaki gadają ze sobą przez cały czas. O tym, gdzie były, co wypatrzyły, co jeszcze muszą zrobić, gdzie i do kogo polecieć… No bo piórka trzeba nastroszyć lub uładzić, młode nakarmić albo nauczyć latać… Z pewnością nadaję im cechy ludzkie, a każda moja praca to pewna opowieść o tym, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. Choć tylko one potrafią, szybując po niebie, zaznać prawdziwej wolności. A może i ja z nimi czuję się wolna?
Anna Aniśko – architektka krajobrazu i ogrodniczka, projektuje ogrody i parki od ponad 30 lat. Edukację zdobyła w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Tytuł magistra ogrodnictwa uzyskała na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a tytuł magistra architektury krajobrazu na Temple University w Filadelfii. Do swoich projektów wnosi fascynację roślinami oraz dogłębne zrozumienie ekologii i funkcjonowania środowiska, poparte szeroką wiedzą zdobytą na dwóch kierunkach, wieloletnią praktyką w Polsce i za granicą oraz latami wnikliwej obserwacji zarówno naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak i niezliczonych ogrodów i parków w wielu miejscach na świecie. Autorka książki „Mozaika Łąka w ogrodzie”.
Kamil Witkoś-Gnach – urban forester, diagnosta i inspektor drzew,. Absolwent studiów leśnych na Uniwersytecie w Aberdeen. Współautor i redaktor artykułów i publikacji na temat zarządzania i diagnostyki drzew. Pomysłodawca, współautor i redaktor standardów ochrony drzew. Członek zespołu autorskiego opracowujacego europejskie standardy gospodarowania drzewami przy European Arboricultural Council. Współtwórca Instytutu Drzewa oraz członek SAG Baumstatik i brytyjskiego Towarzystwa Arborystycznego (ang. Arboricultural Association). Członek komitetu sterującego European Forum on Urban Forestry (EFUF) i Giant Trees Foundation.
![](http://dziupla.org/wp-content/uploads/2024/05/image-1024x370.png)