Relacja z realizacji :)

Że Mazowsze z wierzb głowiastych słynie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niewielu jednak wie, że i w Wielkopolsce są one istotnym elementem krajobrazu. Istotnym aczkolwiek od lat zaniedbywanym. Dziś szpalery starych wierzb należą tu do rzadkości. Czerpiąc jednak inspirację z działalności kolegów z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” postanowiliśmy coś z tym zrobić.

W ramach działalności Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych powstał nieduży projekt rekonstrukcji owych szpalerów w jednej z wielkopolskich gmin. Akcję wsparli wolontariusze Koła Naukowego Przyrodników działającego przy Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gmina Grodzisk Wielkopolski wspomogła poprzez zakup osłon i dzięki temu w niespełna kilka miesięcy od zrodzenia się pomysłu, tutejszy krajobraz śródpolny wkroczył na drogę odzyskiwania dawnej świetności.

Nieoceniona okazała się również przychylność lokalnej ludności, głównie rolników, którzy wyrazili zgody na nasadzenia wzdłuż swoich działek.  Do wstępnych prac przystąpiliśmy już w lutym, kiedy pierwsze drzewa „straciły głowy” dla naszej akcji. Wszak, aby wierzbę posadzić, najpierw trzeba jakąś ogłowić. W ramach akcji, w celu pozyskania żywokołów ogłowiliśmy 14 starych wierzb. Łącznie udało nam się pozyskać 146 sadzonek.

Wraz z nastaniem cieplejszych dni, kiedy ziemia zupełnie rozmarzła, przyszedł czas na najważniejsze – sadzenie! Ósmego dnia marca o świcie, na polach w okolicy miejscowości Snowidowo pojawili się pierwsi ochotnicy z łopatami. Prace trwały cały dzień, na szczęście pogoda sprzyjała. Nie obyło się oczywiście bez przerw na szybkie obserwacje w terenie. Wszak przelot gęsi trwał w najlepsze, żurawie nadciągały w swoje rewiry lęgowe, a skowronki i dzierlatki mimo wczesnej jeszcze pory jednoznacznie oznajmiały nadejście wiosny.

Późnym popołudniem można już było świętować powodzenie akcji. Żywokoły wkopane. Pozostało nam tylko czekać na pierwsze odrosty. Oby pojawiły się jak najprędzej. Póki co sterczące kołki służą jako scena dla wokalnych popisów miejscowych trznadli i potrzeszczy. W końcu to również dla nich nasza akcja. Dla dobra wielkopolskiego krajobrazu śródpolnego, choć to dopiero początek naszych działań na drodze do jego ochrony i rewitalizacji.

DSC00990

IMG_9655