Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy

Byliście kiedyś w Górzycy lub okolicy? Wiecie, że można tu ciekawie spędzić czas obserwując przyrodę?

Poznaj to miejsce bliżej! Zapraszamy Ciebie na Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy!

Chcemy, by Festiwal był wydarzeniem, na którym każdy miłośnik przyrody znajdzie dla siebie coś interesującego.

Rozpoczynamy piknikiem przyrodniczym „Festyn Drzewa” – 29.08.2024 r. o 16:00 w słubickim parku na Placu Wolności.
30.08.2024 r. o 16:00 „Festyn Drzewa” w Golicach.
31.08.2024 r. będzie miał miejsce finał imprezy w parku przy ulicy Ogrodowej w Górzycy.

Finał Festiwalu będzie okazją do spotkania autorów piszących o przyrodzie. W tym roku gośćmi będą: Jacek Karczewski, Agnieszka Ciszewska, Anna Aniśko oraz Kamil Witkoś – Gnach.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczce ornitologicznej z Jackiem Karczewskim. Będą również warsztaty rękodzieła i rysunku. Swoją wiedzę będzie można sprawdzić (i pogłębić) na stoiskach edukacyjnych Parku Narodowego „Ujście Warty”, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Nadleśnictwa Ośno Lubuskie oraz naszej Fundacji.
Będą również stoiska z rękodziełem i stoisko gastronomiczne.
W trakcie będzie można odwiedzić miniFestiwal Książki Przyrodniczej – pod drzewami, na trawie będą czekały koce, kosze z książkami i poczęstunek. Każdy będzie mógł się tam zrelaksować i przejrzeć książki o tematyce przyrodniczej, dla różnych grup wiekowych.

Oto szczegółowy program finału (31.08.2024 r.):
9:00 spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim (start w górzyckim parku) – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY na adres biuro@dziupla.org
11:00 oficjalne rozpoczęcie (scena)
11:15 warsztaty „Wieszaki drewniaki” prowadzone przez ŚDS i Świetlicę Kontrasty z Górzycy
11:45 rozmowa z Agnieszką Ciszewską i Jackiem Karczewskim (scena)
12:30 warsztaty „Gliniany zielnik” prowadzone przez Pracownię JaWa Łośno
13:00 rozmowa z Anną Aniśko (scena)
13:45 warsztaty rysunku na papierze czerpanym z Agnieszką Ciszewską
14:30 rozmowa z Kamilem Witkoś – Gnachem

Jacek Karczewski – przyrodnik i uparty popularyzator Przyrody. Ma odlot na punkcie ptaków. „Zobacz ptaka”, to jego ostatnia książka, przed nią były „Noc Sów” i „Jej Wysokość Gęś”. Jego artykuły pojawiają się w różnych mediach, można go też usłyszeć w radio lub zobaczyć w TV. Związany ze stowarzyszeniem Jestem na pTAK!, którego był współzałożycielem i wieloletnim prezesem. Pomysłodawca wielu realizowanych tam, nowatorskich projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, współproducent i scenarzysta kilku filmów i seriali przyrodniczych. Współpracuje również z organizacjami z poza Polski.

Agnieszka Ciszewska – Jak powstają moje obrazy? Zwłaszcza te z ptakami? Kiedy siadam w pracowni wyobrażam sobie, co czują, o czym myślą i p czym rozmawiają ze sobą. Z każdym pociągnięciem pędzla mam wrażenie, że je słyszę tuz obok siebie. No bo przecież ptaki gadają ze sobą przez cały czas. O tym, gdzie były, co wypatrzyły, co jeszcze muszą zrobić, gdzie i do kogo polecieć… No bo piórka trzeba nastroszyć lub uładzić, młode nakarmić albo nauczyć latać… Z pewnością nadaję im cechy ludzkie, a każda moja praca to pewna opowieść o tym, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. Choć tylko one potrafią, szybując po niebie, zaznać prawdziwej wolności. A może i ja z nimi czuję się wolna?

Anna Aniśko – architektka krajobrazu i ogrodniczka, projektuje ogrody i parki od ponad 30 lat. Edukację zdobyła w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Tytuł magistra ogrodnictwa uzyskała na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a tytuł magistra architektury krajobrazu na Temple University w Filadelfii. Do swoich projektów wnosi fascynację roślinami oraz dogłębne zrozumienie ekologii i funkcjonowania środowiska, poparte szeroką wiedzą zdobytą na dwóch kierunkach, wieloletnią praktyką w Polsce i za granicą oraz latami wnikliwej obserwacji zarówno naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak i niezliczonych ogrodów i parków w wielu miejscach na świecie. Autorka książki „Mozaika Łąka w ogrodzie”.

Kamil Witkoś-Gnach – urban forester, diagnosta i inspektor drzew,. Absolwent studiów leśnych na Uniwersytecie w Aberdeen. Współautor i redaktor artykułów i publikacji na temat zarządzania i diagnostyki drzew. Pomysłodawca, współautor i redaktor standardów ochrony drzew. Członek zespołu autorskiego opracowujacego europejskie standardy gospodarowania drzewami przy European Arboricultural Council. Współtwórca Instytutu Drzewa oraz członek SAG Baumstatik i brytyjskiego Towarzystwa Arborystycznego (ang. Arboricultural Association). Członek komitetu sterującego European Forum on Urban Forestry (EFUF) i Giant Trees Foundation.