DZIKI PARKing


„Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020”

AKTUALNOŚCI O WYDARZENIACH W RAMACH PROJEKTU DOSTĘPNE POD TYM LINKIEM.

„DZIKI PARKing” to najnowszy i największy dotychczasowy projekt Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Działania będą realizowane przez prawie dwa lata na terenie trzech miejscowości (gmin): Słubice, Rzepin i Górzyca. Dofinansowanie przedsięwzięcia Dziupla wywalczyła w ogólnopolskim konkursie Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich kierowanego przez Narodowy Instytut Wolności.

O co chodzi w tym projekcie? Wskazówki można znaleźć w samej nazwie – chodzi o dziki park. Każdy park, choćby najbardziej uporządkowany i wypielęgnowany jest po części dziki. Można w nim znaleźć dzikie zwierzęta i dzikie rośliny. Dlatego główną osią projektu, terenem działań są parki w wyżej wymienionych miejscowościach. Końcówka „ing” pochodzi od angielskiego „doing”, czyli robić coś teraz (w momencie wypowiedzi). Dlatego, że wydarzeń będzie dużo i będą one miały wpływ na same parki, ale też na postrzeganie ich w oczach mieszkańców. Fundacja zamierza nakłonić do czynnej obserwacji przyrody i zachęcić do działań na jej rzecz.

Pierwsze widoczne działania już w maju! Wzorem wcześniejszych inicjatyw w Słubicach Fundacja powiesi wraz z uczniami skrzynki lęgowe dla ptaków w parkach w Rzepinie i w Górzycy. W Słubicach natomiast odbędzie się kolejna kontrola zajęcia skrzynek w parku przy Alei Niepodległości i przy Cmentarzu Komunalnym. W trakcie projektu Fundacja rozda również 20 skrzynek by chętne osoby mogły powiesić je na terenie swoich posesji i czynnie chronić ptaki.

Już niedługo (maj-czerwiec) Dziupla zorganizuje w każdej miejscowości Przyrodnicze Gry Terenowe. W parku będą rozmieszczone punkty z zadaniami, które trzeba będzie odnaleźć i rozwiązać w jak najkrótszym czasie. W pierwszej kolejności  do rywalizacji staną Rzepinianie – już 10-11 maja br. Do Gier będą zapraszani uczniowie miejscowych szkół (10 maja) oraz osoby prywatne(11 maja). Każdy uczestnik otrzyma upominek, a dla zwycięzców przewidziano nagrody.

To nie wszystko! Inne planowane działania to: „Akademia Wodna” w Słubicach (czerwiec), „Ptasia Akademia” w Górzycy i Rzepinie (wrzesień), wyjścia terenowe, zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach, sprzątnie parków, zabiegi arborystyczne na wskazanych drzewach, wydanie materiałów edukacyjnych i książeczki, postawienie w parkach tablic edukacyjnych o dzikiej przyrodzie tych miejsc. W przyszłym roku część z tych działań będzie powtórzonych.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie www.dziupla.org oraz www.facebook.com/dziupla. Tam będą zamieszczane wszelkie informacje i aktualności. Zachęcamy również do zapisania się na newsletter na stronie http://www.dziupla.org/news/badz-na-biezaco-z-dziuplowymi-wydarzeniami/, wtedy nic Państwa nie ominie.